Fussing

Tu mozesz podzielic sie swoimi spostrzeżeniami na temat wyrobów ze szkła.
zeberka68
uczen

Fussing

Postby zeberka68 » Fri Jun 29, 2007 3:50 pm

Witam! Ja bardzo chętnie porozmawiam z kimś na temat szkła! :) A najchętniej na temat fussingu. :lol: Widziałam w galerii takie piękne prace!

tadeusz
uczen

Postby tadeusz » Thu Jul 12, 2007 7:44 pm

Dziś, ponieważ jest już dosyć późno, zapytam tylko co to jest fussingu. Oczywiście mógłbym sprawdzić na wikipedi, ale jestem raczej ciekawy twojego zdania. Następnym razem napiszę o swoim szefie, który robił witraże w swoim domu i tak dorabiał

Jakubl
uczen

Postby Jakubl » Fri Jul 13, 2007 7:24 am

fussing to chyba jedna z nowszych metod obróbki szkła daje rewelacyjne efekty taki witraż bez ołowianych czy cynowych ramek (może porównanie nie dokońca właściwe przepraszam) jest kilka fussingów na doop'ie
pojedyncze płytki szkła są stapiane w piecu w jedną całość daje to niesamowite możliwości

a co do rozmowy o fussingu baaardzo fajna sprawa tylko z tego co się orientowałem piec do tej zabawy nie jest tani probowałem w swoim palenisku do kucia co oczywiście z góry było skazane na niepowodzenie ponieważ w takiej tzw. kotlinie nie ma szansy na stopniowe i równomierne ochładzanie szkła jak w piecu no i przez te wszystkie naprężenia to co "wyszło" pękało w drobny mak nawet po 2 dniach.... buuuu

zeberka68
uczen

Postby zeberka68 » Sat Jul 14, 2007 8:20 pm

Hej :) Tadeusz! napisz mi jak twój szef sobie dorabiał robiąc witraże??? :D Bardzo mnie to ucieszyło :D
A o fussingu wiem tyle co Jakub. W moim piecu programator daje się nastawić na powolne studzenie, ale temp. max to 850'C jeszcze nie próbowałam spieków. Boje się że szkło mi się zatopi w płycie i uszkodze piec :?
Tadeusz a twój piec???jest możliwość kontroli studzenia???

tadeusz
uczen

piec

Postby tadeusz » Sat Jul 14, 2007 9:09 pm

Piec jest elektryczny. Dawno go nie używałem i prawdę mówiąc pamiętam tylko, że ma pokrętło z podziałką temperatur i jakiś zegar w formie okrągłego manometru. Jest nieduży i lekki, z blachy z grubymi ściankami we wnętrz z materiału przypominającego białą piankę. Na górze ma niewielki otwór wentylacyjny. Początkowo myślałem, że ta pianka szybko się wypali, ale obawy były bezpodstawne. Studzi się na pewno bardzo powoli, w najgorszym przypadku można zmniejszać stopniowo temperaturę. Wspomniana pianka musi bardzo dobrze izolować, gdyż nawet, gdy w środku stalowe formy nabierają żółto- białego koloru to i tak blaszana obudowa jest chłodna. Oczywiście fusing oglądałem i nieco czytałem na necie, pod hasłem fusing glass, stąd wiem, że temperatury w jakich się to robi to 1300F. Zależy to także od szkła, które od różnych producentów mogą się nieco różnić. Oczywiście przelicza się Farenhejta na Celsiusza według wzoru C = 5/9 x (F-32 ) zaskoczyła mnie cena szkła , kawałek 36”x 20”( cale) to 100$. Były szef, o którym wspomniałem mówił, że tafla ( poniżej 1m kw) szkła to cena 40 $. Ale od tamtego czasu minęło kilka lat, więc ceny poszły w górę. Ale o szefie i jego robocie później.

zeberka68
uczen

Postby zeberka68 » Sun Jul 15, 2007 8:41 pm

Czemu podajesz temp w F. to mi nic nie mówi???? Czy 1300F to będzie 703'C??? W takiej temp. zwykłe kolorowe szkła tylko się do siebie przyklejają , lekko i maja dalej ostre brzegi. Może coś źle policzyłam. Temperatura wg. mnie musi być powyżej 800'C. Musze zaryzykować i sprawdzić sama :P Szkoda, że nikt z wrocławskiej ASP ze szkla nie chce się podzielić swoją wiedzą na temat fusingu. W naszej galerii mało jest szklarzy :) a fusing roibi wiele osób teraz, bo to modne.

Jakubl
uczen

Postby Jakubl » Mon Jul 16, 2007 10:31 am

fakt fussing mondy i pewnie mniej skomplikowany od witraży szukałem kiedyś opracowań w necie tzn co i jak jaki piec, czas itd. po polsku nic nie znalazłem ale mialem coś po niemiecku jak ktoś chce moge poszukać i wkleić tu tłumaczenie tylko nie obiecuje że to będzie z dnia na dzień :)
a co do szklarzy w podstawówce mówili na mnie szklarz bo leciał wtedy czeski serial synowie i córki jakuba szklarza :)
ale szkłem wole się nie zajmować chyba że gotowcem no i pogadać też mogę...

zeberka68
uczen

Postby zeberka68 » Mon Jul 16, 2007 8:33 pm

To ja się piszę na to tłumaczenie. Bardzo chętnie poczytam! :D Też szukałam w necie ale z językami u mnie krucho to dalej nic nie wiem. Tego jak na mnie w podstawówce mówili nigdy nie powtórzę :)

Jakubl
uczen

Postby Jakubl » Thu Jul 19, 2007 12:08 pm

spoko :)

Return to “SZKŁO”